Príbeh kávy
Väčšina zdrojov uvádza ako pôvodnú domovinu kávovníka provinciu Kaffa v Etiópii na východe Afriky. Prvé historické pramene, ktoré sa zmieňujú o káve ako nápoji s výnimočnými účinkami, odkazujú na 10.storočie. Sú pretkané mýtami a legendami.
Podľa najrozšírenejšej legendy si etiópsky pastier kôz Kaldi mal na svojich zvieratách všimnúť, že sú čulejšie, keď požijú plody z neznámeho zeleného kra s červeno sfarbenými plodmi. Neváhal bobule ochutnať a zakúsil ich povzbudzujúce účinky aj na sebe. So svojou skúsenosťou sa zveril opátovi neďalekého kláštora, ktorý však účinky plodov, údajne zaháňajúcich únavu, sprvu vyhodnotil ako diablovo dielo a hodil ich do ohňa. No neodolateľná aróma ho napokon predsa len primäla skúsiť z bobúľ zhotoviť odvar. Zakrátko začali mnísi kávu konzumovať ako nápoj, ktorý pomáhal zdolávať únavu pri nočných modlitbách.
Písomné pramene však tento príbeh zmieňujú až v 16. storočí. Keď zbavíme fakty mýtov, vonkajšiu šťavnatú dužinu kávových plodov jedávali otroci prichádzajúci z územia dnešného Sudánu do Jemenu a Arábie. Mocha, hlavný prístav na jednej z námorných trás do Mekky, bol v tom čase jedným z najrušnejších miest na svete a dal meno jednému zo súčasných synoným pre kávu. Kávu podľa hodnoverných písomných zdrojov zušľachtili v Jemene v 15. storočí, pravdepodobne však ešte oveľa skôr.
Arabi uplatňovali okolo vývozu úrodných bobúľ reštriktívnu politiku, aby zabránili pestovať kávu v iných častiach sveta. Zo zasadeného kávového plodu totiž vyrastie kávový strom, iba ak nie je zbavený vonkajšej vrstvy. Inak je neplodný. Počiatky dnešného statusu kávy ako jednej z najviac obchodovaných komodít siahajú k prelomu 15. a 16. storočia.
Arabi dokázali udržať kávu pod rúškom tajomstva až do začiatku 16. storočia, kedy ju Turci priviezli do Carihradu v rámci výbojov Osmanskej ríše. V pretekoch, kto z Európanov získa živý kávovník alebo úrodné bobule, boli napokon úspešní začiatkom 17. storočia Holanďania, ktorí priniesli bobule do Holandska a začali ich pestovať v skleníkoch.
Odtiaľ kávu postupne rozšírili i do ostatných európskych krajín. Holanďania začali zakladať prvé kávové plantáže v Ázii. Pestovali ju aj v Malabare v Indii a v roku 1699 priviezli kávu do Batavie na Jáve, patriacej dnes k Indonézii. Počas niekoľkých ďalších rokov sa holandské kolónie stali hlavným dodávateľom kávy do Európy. Dnes je Indonézia štvrtý najväčší svetový vývozca kávy. Francúzi previezli kávu cez Atlantik do Mexika a Brazílie, neskôr i do Austrálie. V Južnej a Strednej Amerike sa pestovanie kávy ujalo a rozšírilo v takej miere, že sa krajiny tejto oblasti stali svetovými kávovými veľmocami.
Boli to však opäť Holanďania, ktorí tu ako prví začali zakladať plantáže. Najprv v holandskej kolónii Surinam, nasledovala Francúzska Guayana, ale predovšetkým provincia Pará v Brazílii.
Káva urazila impozantnú cestu. V súčasnosti je druhou najviac obchodovanou legálnou komoditou po rope.